Podstawowe pojęcia w hotelarstwie

Podstawowe pojęcia w hotelarstwie

Podróże małe i duże - kto z nas nie lubi odwiedzać zupełnie nowych miejsc zarówno w kraju, jak i poza jego granicami? Podróżowanie wiąże się z koniecznością nocowania w specjalnie przeznaczonym do tego obiekcie - hotelu (hotel Jarosław), motelu, domu wczasowym czy schronisku. Działalność związana z udzielaniem noclegu osobom przyjezdnym nazywa się hotelarstwem. Tak, jak w przypadku wielu innych rodzajów działalności, tak i w hotelarstwie utarło się wiele pojęć i sformułowań, które warto znać.

Do najważniejszych pojęć w hotelarstwie należą usługa hotelowa i doba hotelowa. Usługą jest ograniczona w czasie i ogólnodostępna możliwość wynajęcia gościowi domu, pokoju lub mieszkania, miejsca postojowego czy namiotu. W obrębie usługi hotelowej świadczone są wszystkie oferty, jakie proponuje dany obiekt. Z kolei doba hotelowa jednostka czasu, obowiązująca w miejscu noclegowym. To czas, na jaki gość wynajmuje kwaterę. Doba hotelowa ustalana jest na podstawie najczęściej wybieranych godzin zameldowania oraz wymeldowania. Wspomniane zameldowanie to check-in, a wymeldowanie check-out.

Wiele pojęć hotelarskich dotyczy posiłków. Wśród najczęściej spotykanych znajdują się: BB czyli bed and breakfast - nocleg wraz ze śniadaniem, FB czyli full board - miejsce noclegowe ze śniadaniem, obiadem oraz kolacją, HB czyli half board - nocleg ze śniadaniem następnego dnia oraz obiadokolacją. Będąc w hotelu z pewnością spotkasz się także ze zwrotem room service. Oznacza on podawanie gościom posiłków bezpośrednio do pokoi.

Podobne skróty stosowane są także do określania rodzajów pokoi. Najpopularniejszymi są DBL oraz TWIN. DBL to skrót dla pokoju przeznaczonego dla dwóch osób, zazwyczaj małżeństwa. Znajduje się w nim łóżko podwójne. TWIN to z kolei określenie dla pokoju dwuosobowego, w którym znajdują się dwa oddzielne łóżka. Pokoje rodzinne, czyli Family Room zwykle mieszczą wygodnie do 5 osób i składają się z dwóch sypialni. W wielu hotelach znajdują się także Apartamenty czyli kwatery, w których oprócz sypialni znajduje się także salon oraz niewielka kuchnia.

Opinie (0)

Zobacz firmy

Tonery Rzeszów DMD

Al. Sikorskiego 2/7
35-304 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Doppler Instytut - najlepsza klinika żył

Josepha Conrada 24
01-922 Warszawa

Średnia Ocena

5/5
Hotel Coloseum

Kruhel Pełkiński 72
37-500 Jarosław

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Tanie drukowanie

Tanie drukowanie

Z MIESZKANIA DO SZEREGÓWKI?

Z MIESZKANIA DO SZEREGÓWKI?

Czy słodki biznes to dobra inwestycja?

Czy słodki biznes to dobra inwestycja?